NIEZWYKLI GOŚCIE


 
KONCERT PŁOCKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ
 

Na jedyny w swoim rodzaju koncert zabrali nas muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W programie koncertu znalazły się prawdziwe perełki muzyki klasycznej. Trio smyczkowe w składzie skrzypce, altówka, wiolonczela wykonało dla nas utwory polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina czy Kleofasa Ogińskiego. W repertuarze znalazły się także kompozycje Stanisława Moniuszki, do którego należy rok 2019. Jak na prawdziwego melomana przystało wysłuchaliśmy z ciekawością koncertu, a przy okazji poznaliśmy brzmienia prawdziwych instrumentów smyczkowych.

 
 
 
 

 
"DZIADY" ADAMA MICKIEWICZA
 

18 października młodzież ze SP w Nowym Miszewie (klasy 5-7) obejrzała spektakl ,,Dziady” cz. II wg dramatu Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Sztuka przybliżyła dzieciom pogański obrzęd dziadów, a w nim ponadczasowe nauki płynące z postępowania ludzi w życiu doczesnym.

Ziemskie życie trzech rodzajów duchów zostaje osądzone wg surowych kryteriów moralnych. Winą nie jest tylko okrucieństwo wobec ludzi, ale także dziecięce życie bez zmartwień, dziewczęca niewinność. Z przestróg widm powtarzanych przez chór wyłania się koncepcja człowieczeństwa, w myśl której nie wystarczy żyć bezgrzesznie i mieć czyste sumienie, trzeba też podejmować ciężar obowiązków, pracować, cierpieć. Na ziemi nie wolno krzywdzić nikogo, ale nie można też żyć obok ludzi, w świecie marzeń, bez pożytku dla innych. Trzeba doświadczyć wszystkiego co ludzkie i z szacunkiem traktować drugiego człowieka.

Występ cieszył się dużym zainteresowaniem młodych widzów i był doskonałą lekcją o niezwykle ważnych prawdach człowieczeństwa.

 
   
   
   
   
   
 

 
NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII
   

We wtorek 17 września 2019 r. naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”. Pasjonaci historii zaprezentowali się w pokazie historycznym „Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji polskiej historii.

Goście omówili i zaprezentowali sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza
i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, repliki broni, technikę wojskową, łączność, zaopatrzenie, musztrę i sprzęt bojowy.

Pokaz z udziałem zgromadzonej na sali gimnastycznej publiczności dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej. Pamiątką po spotkaniu są ciekawe zdjęcia.