UROCZYSTOŚCI SZKOLNE


   
10 LISTOPADA - WIECZORNICA "ILEŻ PIĘKNA W TRADYCJI"
 

               „Szanowni Państwo! Już po raz piąty mamy przyjemność gościć Państwa na uroczystej wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jest to uroczystość, w której przede wszystkim wyrażamy miłość Ojczyźnie i oddajemy jej cześć. Wieczornica to okazja, aby nasze patriotyczne uczucia jednoczyć i spajać, aby cieszyć się wspólnie z niepodległości, aby kultywować te wartości, które tworzą tożsamość narodową oraz kształtują dobrego i mądrego człowieka” – tymi słowami powitali gości dyrektorzy Zespołu Placówek Oświatowych w Nowym Miszewie i Publicznego Gimnazjum w Nowym Miszewie.

                W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością władze Gminy Bodzanów: Wójt Jerzy Staniszewski z Małżonką, Radni, Pracownicy Gminy, księża: Roman Jankowski, Dariusz Grabarczyk, Waldemar Obrębski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie – p. Anna Ziółkowska, Związek Emerytów i Rencistów w Miszewie Murowanym, koledzy nauczyciele – p. Grażyna Więckowska, p. Zofia Bartosiak, p. Jadwiga Borowska, p. Adam Jankowski, właściciel „Galerii w Młynie” w Gąsewie – p. Stanisław Pęcherzewski, koledzy Dyrektorzy szkół, Grono Rodziców, Rady Pedagogiczne, pracownicy Administracji i Obsługi oraz nasi uczniowie – absolwenci oraz mieszkańcy naszej lokalnej społeczności.

                Tegoroczną wieczornicę zatytułowaliśmy „Ileż piękna w tradycji”. Jej celem było przypomnienie ludowych tradycji, zwyczajów i obrzędów, które przez lata krzewiły w narodzie patriotyzm. Często zapominamy o tym, że są one symbolami naszej Ojczyzny i tak jak wiele innych ważnych dla Polaków elementów i znaków składają się na naszą tożsamość narodową.

                Tegoroczna uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej wysłuchaliśmy programu słowno – muzycznego przygotowanego wspólnie przez społeczność naszych szkół – Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Nowym Miszewie oraz Koło Teatralne Czytelni Kreatywnej w Miszewie Murowanym. Program uświetnił swoimi występami Zespół Tańca Ludowego „Masovia”. W drugiej części zaprosiliśmy na wspólny poczęstunek i dzielenie się refleksjami z wieczoru.

                W części artystycznej zaprezentowaliśmy tradycje i obyczaje opisane w polskiej literaturze okresów zaborów, które jednoczyły różne warstwy społeczne polskiej wsi – szlachtę i chłopów.

                Rozpoczęliśmy występ od naszej epopei narodowej – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, przedstawiając zaręczyny Zosi i Tadeusza. Obyczaj staropolski nakazywał zaręczać się i żenić przy wiejskiej muzyce więc mieliśmy szansę zobaczyć w wykonaniu zespołu Masovia następujące tańce: poloneza, mazura oraz wysłuchać pięknej recytacji uczniów gimnazjum fragmentów „Pana Tadeusza”. Magiczności zaręczyn dodały też niezwykłe stroje aktorów.

                Potem przenieśliśmy się na strony powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Obejrzeliśmy żniwa szlachty zaściankowej – rodu Bohatyrowiczów. Żniwa to był czas święty i wyjątkowy. Wszyscy jak jedna wielka rodzina zbierali się do pracy. Prace przebiegały sprawnie, ale i wesoło, ze śpiewem na ustach. Usłyszeliśmy w wykonaniu koła teatralnego Czytelni Kreatywnej piosenkę „Ty pójdziesz górą” oraz podziwialiśmy w wykonaniu zespołu Masovia taniec pierwszego żniwiarza, „Do domu, żytko i latko” oraz kujawiaka.

                Następnie wystąpili uczniowie ze szkoły podstawowej, którzy zaprosili nas na wesele, a konkretnie na obrzęd oczepin Jagny, bohaterki powieści „Chłopi” – kolejnej naszej epopei narodowej napisanej przez Władysława Stanisława Reymonta.

                Najmłodsi aktorzy przedstawili scenkę witania młodych chlebem i solą oraz oczepiny Jagny. W pięknych strojach wykonali brawurowo ludowe tańce: „klepoka” oraz „szota”. Nie zabrakło przyśpiewek weselnych, towarzyszących temu obrzędowi, np. „Chmiela”.

                W czasie wieczornicy udało się uczniom wprowadzić gości w nastrój jesiennej zadumy, recytując wiersze: „Do młodych”, „Każdy Twój wyrok przyjmę twardy”, a szczególnym przeżyciem było wysłuchanie pieśni „Miejcie nadzieję” oraz „Modlitwy” Okudżawy, w wykonaniu absolwentki szkoły – Edyty Krakowskiej.

                Nasze spotkane to efekt współpracy i zaangażowania wielu osób. Pragniemy szczególnie gorąco podziękować Sponsorom i Rodzicom, którzy wsparli nasze przygotowania swoją życzliwością i hojnością.

Dziękujemy:

 • Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu „Sokół” w Bodzanowie;

 • Właścicielom Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „MS-ORTIS PRODUKT” – p. Piotrowi Kobierackiemu i p. Zbigniewowi Selerowiczowi;

 • Prezesowi Zarządu Banku Spółdzieczego w Małej Wsi p. Annie Jóźwiak;

 • Dyrektorowi Banku Spółdzielczego VISTULA w Wyszogrodzie p. Joannie Stelmach;

 • Panu Karolowi Rybickiemu;

 • Panu Damianowi Wojnarowskiemu;

 • Państwu Katarzynie i Robertowi Zarembskim;

 • Księżom: Romanowi Jankowskiemu, Dariuszowi Grabarczykowi i Waldemarowi Obrębskiemu;

 • Pani Marii Sufranek.

Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom:

 • p. Alinie Bogiel;

 • p. Monice Grabarczyk;

 • p. Renacie Kurzyńskiej;

 • p. Anecie Szymańskiej;

 • p. Małgorzacie Samson;

 • p. Lenie Szypszak;

 • p. Martynie Ziółkowskiej;

 • p. Iwonie Koper;

 • p. Łucji Karczmarczyk;

 • p. Dariuszowi Durczyk

 • p. Iwonie i p. Pawłowi Szypszak.