UROCZYSTOŚCI SZKOLNE27 STYCZNIA - "OGIEŃ I CZAD - OBUDŹ CZUJNOŚĆ"
 

 

Pożar to zagrożenie, którego nie można lekceważyć.

Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko się rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Co czwarty Polak myśli, że czad jest gazem, który można rozpoznać po zapachu lub dymie. Jednak prawda jest taka, że czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć.
A przecież przed tymi zagrożeniami można się ustrzec, to bardzo często zależy od nas samych.  W okresie jesienno - zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Dla własnego bezpieczeństwa warto jest  zabezpieczyć mieszkania czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.

W ramach akcji edukacyjnej „Czad i ogień. Obudź czujność!” pani Dorota Tumalska przeprowadziła zajęcia profilaktyczne w klasach I-VI, podczas których przedstawiła zagadnienia związane z zagrożeniem pożarowym, zatruciem tlenkiem węgla w miejscu zamieszkania. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania tlenku węgla, objawy zatrucia oraz sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia.

W trakcie pogadanki dzieci nauczyły się także, co zrobić, aby nie stać się ofiarą „cichego zabójcy”, dowiedziały się, jak istotne jest zabezpieczenie mieszkania czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.