UROCZYSTOŚCI SZKOLNE11 CZERWCA - ratujemy i uczymy ratować

 
Gdyby, co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie.
 

Już od najmłodszych lat można i trzeba uczyć dzieci, jak w miarę swoich umiejętności, mogą pomagać innym, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych. Życie i otaczające nas środowisko dostarcza aż nadto przykładów konieczności udzielenia takiej pomocy, nawet przez najmłodszych.

Lekcję z pierwszej pomocy przeprowadziła pani Dorota Tumalska w klasie IV. Podczas zajęć dzieci poznały elementarne zasady bezpieczeństwa, uczyły  się prawidłowo oceniać niebezpieczeństwo i reagować w przypadku zagrożenia. Uczyły się udzielania i wzywania pomocy.

Uczniowie przypomnieli sobie jakie są numery telefonów alarmowych, do kogo można się z nich dodzwonić i w jaki sposób udzielać krótkiej, rzetelnej informacji na temat zdarzenia. Poznali sposoby sprawdzania oddechu, dowiedzieli się co to jest pozycja boczna ustalona i co robić kiedy osoba poszkodowana nie oddycha. Każde dziecko wzięło udział w „ratowaniu”, ćwicząc na fantomie.

Mamy nadzieję, że z tak przeprowadzonej lekcji każdemu coś zostanie w pamięci, co pomoże pokonać lęk przed udzieleniem pomocy osobom poszkodowanym.

Zajęcia te uświadomiły dzieciom jak ważna jest pierwsza pomoc, która w wielu sytuacjach ratuje zdrowie i życie poszkodowanych.

 
   
   
   
Człowiek, aby żyć musi oddychać!
Oddechy ratownicze
Powietrze wdmuchuj powoli i spokojnie, wykonaj 2 wdechy i wykonaj 30 ucisków.
Uciskaj mocno i energicznie.