OŚRODEK  REHABILITACJI  ZWIERZĄT  LEŚNYCH


 

        Ośrodek rehabilitacji zwierząt leśnych to obiekt, który położony jest w naszej miejscowości (gmina Bodzanów oddział 178 Leśnictwa Miszewo). Ośrodek ma na celu przywracanie naturze zwierząt kontuzjowanych, pokaleczonych oraz złapanych we wnyki kłusowników. W dniu 06.09.2004 na terenie Ośrodka, z myślą  o edukacji przyrodniczo-leśnej dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, oddano do użytku izbę edukacyjną i ścieżkę przyrodniczo-leśną, wzdłuż której ustawione są tablice z informacjami o zwierzętach. 
Obiekt, dzięki wybudowaniu utwardzonych ciągów komunikacyjnych oraz odpowiedniemu dostosowaniu infrastruktury sanitarnej, jest w pełni dostosowany do prowadzenia zajęć dla osób niepełnosprawnych.
 

Nasi uczniowie i nauczyciele są częstymi gośćmi
gospodarza ośrodka - pana J. Downarowicza.

    

 

 

   

     Podczas spotkań pan leśniczy opowiadał o zwierzętach żyjących na terenie lasu i swoich podopiecznych. Do tej pory były tu już sarny, lisy, bociany oraz czapla. Dzieci najbardziej zachwyciły się sarenką Marysią i dzikiem Felusiem. Chyba stały się one ich ulubieńcami? Okazało się, że dzik Feluś przyjechał do Miszewa po kilku latach spędzonych w płockim zoo i bardzo jest zadowolony, gdy odwiedzają go dzieci.
   

Poznajcie  mieszkańców  Ośrodka!

 

dzik Feluś

   

 

sarenka Marysia

   
     Nasi uczniowie postanowili, że będą opiekować się zwierzętami, które trafiają do „leśnego szpitala”. W ciągu roku zorganizowali dwie zbiórki karmy. Zbierali żołędzie, kasztany, marchew, orzechy. Akcje te będą kontynuowane w przyszłości, ponieważ nasza szkoła objęła patronatem Ośrodek Rehabilitacji Zwierzyny Leśnej.

       
 

Wczesną wiosną braliśmy udział w sadzeniu lasu na terenie Miszewa. Posadziliśmy 500 sosen, 250 dębów i 250 brzóz. W miesiącu maju pielęgnowaliśmy uprawy leśne: wydeptywaliśmy i wyłamywaliśmy chwasty przeszkadzające sadzonkom. Wypielęgnowaliśmy około 1,5 ha uprawy leśnej.
       Ponadto corocznie uczestniczymy w akcji "Sprzątanie świata”. Wyposażeni w worki na śmieci i gumowe rękawice zbieramy odpady w naszym lesie. Trudno jest uwierzyć, że ludzie sami mogą niszczyć ogromne bogactwo naturalne, jakim jest las. Zawsze znajdujemy mnóstwo butelek, puszek, papierów, starych opon, a pewnego roku znaleźliśmy nawet wózek dziecięcy. Po kilku godzinach ciężkiej pracy wracamy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.

   
 

Wszystkie osoby indywidualne, uczniów i nauczycieli, którzy chcą zwiedzić ośrodek  lub uczestniczyć w lekcji edukacyjnej prosimy o kontakt:

p. Downarowicz Jerzy
 tel. (0-24) 260-60-25